Ramiona i kleszcze zgrzewalnicze, a roboty zautomatyzowane

sty 4, 2023 przez

Ramiona i kleszcze zgrzewalnicze, a roboty zautomatyzowane

Ramiona miedziane i kleszcze zgrzewalnicze są elementami zgrzewania punktowego.Zgrzewanie punktowe jest metodą spawania, która polega na łączeniu elementów występujących w oddzielonych miejscach tak zwanych punktach (stąd wzięło się pojęcie zgrzewanie punktowe). W efekcie może tworzyć się jednocześnie jedna, dwie lub kilka zgrzein.

Wśród ramion wyróżniamy ramiona miedziane, ramiona mosiężne, ramiona aluminiowe i ramiona odlewane. Ramiona miedziane ze względu na materiał z jakiego są wykonywane są nieco droższe w porównaniu do innych modeli ramion, bowiem składają się one z różnychgatunków miedzi stopowych takich jak: CuCrZr, CuCoBe, CuCoNiBe, CuNi2Si. W czasie produkcji wykorzystywane są takiemetody jak gięcie na zimno, kucie oraz spęczanie. Ramiona mogą być wykonane według indywidualnej dokumentacji technicznej dostarczonej przez klienta, na podstawie, której biura konstrukcyjne są w stanie przygotować dokumentację techniczną, a następnie gotowy produkt. Aby sprawić, że spawanie będzie dokładniejsze i estetyczne używa się kleszczy zgrzewalniczych.

Kleszcze zgrzewalnicze służą do precyzyjnego spawania w miejscach trudnodostępnych, a także przedmiotów obrabianych o złożonych kształtach. Istnieje wiele rodzai kleszczy zgrzewalniczych. Jest to związane z rozwojem i złożonością całego procesu zgrzewania, który jest coraz bardziej wymagający pod względem swojej funkcjonalności, elastyczności i wydajności.

Obecnie najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest stworzenie stanowiska zgrzewalniczego zrobotyzowanego, które będzie wykorzystywało kleszcze zgrzewalnicze. Aktualnie wiele nowoczesnych typów kleszczy zgrzewalniczych posiada regulację ciśnienia spustu za pomocą wytarowanej sprężyny, a także spust mikroprzełącznika. Połączenie precyzji robota i kleszczy zgrzewalniczych sprawia, że bardzo szybko i precyzyjnie można wykonać zgrzeiny punktowe dopasowane do wymagań użytkowników. Niestety zakup takiego nowoczesnego zrobotyzowanego stanowiska zgrzewalniczego jest to bardzo duży wydatek. Co prawda w przypadku zakładu produkcyjnego wykonującego bardzo dużą liczbę spawów z pewnościątaki zakup bardzo szybko by się zwrócił.

Pamiętajmy jednak, że każdy początkujący spawacz powinien najpierw opanować umiejętność spawania ręczengo. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki asortyment, który ułatwi nam pracę. W przypadku braku odpowiedniego konstrukcyjnie i wymiarowo ramiona na przykład miedzianego możemy złożyć u producenta zamówienie na indywidualnie wykonane ramię według naszej specyfikacji. Odpowiednio wykonane ramię miedziane czy też kleszcze są gwarancją wykonania prawidłowego i efektywnego spawu i spoin. Biura konstrukcyjne bardzo często oferuje pomoc przy rozwiązywaniu wszelkich problemów konstrukcyjnych i wytrzymałościowych ramion zgrzewadeł, czy też wszelkich zmian dokonywanych przy kleszczach zgrzewalniczych.

Podobne

Tagi