Press ESC to close

Budowa łóżka krok po kroku

Drewnopochodna płyta OSB to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Sprawdza się ona zarówno w trakcie budowy ścian nośnych, jak i wykonywania konstrukcji domowych mebli, takich jak: regały, stoły, biblioteczki czy łóżka. Na czym polega budowa łóżka? Krok po kroku podpowiadamy, jak zrobić stelaż pod materac z wykorzystaniem płyty OSB. Przeczytaj naszą krótką instrukcję.

Elementy łóżka z płyty OSB

Chcesz mieć prostej konstrukcji łóżko z materacem bez dodatkowej skrzyni na pościel lub koce? Do jego wykonania wystarczy płyta OSB, wycięta na wymiar w stolarni. Gotowe elementy możesz zamówić bez wychodzenia z domu. Co będzie ci potrzebne do budowy łóżka w ramie OSB? Najprostsza rama składa się z czterech płyt zewnętrznych, połączonych metalowymi kątownikami, wzmocnionych płytą wewnętrzną środkową.

W górnej części ramy, bezpośrednio pod materacem, zaplanuj miejsce na stelaż. Możesz go wykonać na kilka sposobów: zamawiając gotowy wyrób (połączone listwy sprężynujące) albo łącząc samodzielnie kantówki drewniane z listwami. Do ramy łóżka z płyty OSB dokładasz też zagłówek oraz boczne listwy maskujące, jeśli chcesz, by materac był zabudowany.

Budowa łóżka z płyty OSB – o tym warto pamiętać

Łóżka z płyty OSB to świetny pomysł na niebanalne urządzenie pokoju młodzieżowego, apartamentu typu slow lub sypialni. Pamiętaj, że płyty OSB możesz lakierować na dowolny kolor, zgodnie z twoją koncepcją i wystrojem. Nie musisz też ograniczać się do prostych kształtów – płyta łatwo poddaje się obróbce, co daje ci duże możliwości w zakresie projektowania.

Chcesz samodzielnie zbudować łóżko z płyty OSB? Starannie zabezpiecz krawędzie płyty tak, by nie wystawały z niej ostre drzazgi. Materiał dokładnie wyszlifuj i zabezpiecz lakierem, by zapobiec przenikaniu wilgoci do wewnętrznych warstw płyty. Po zakończonym montażu pamiętaj też o tym, że surowa płyta OSB, ustawiona bezpośrednio na podłodze, niszczy ją, więc najlepiej przymocować do niej w kilku miejscach gumowe lub filcowe nakładki.